Koordynaty: 54°00'19.6"N 19°58'04.7"E,
Typ pomnika: jednoobiektowy
Rodzaj: drzewo, dąb szypułkowy
Wysokość: 22 m
Obwód: 836 cm
Data wpisu: 30.12.1986
Opis pomnika: wiek ok. 600 lat, usychające gałęzie
Lokalizacja i dojazd: dąb znajduje się w miejscowości Strużyna w gminie Morąg przy drodze ze Strużyny do miejscowości Gudniki (w lasku zaraz za murowanym płotem ostatniego domu w Strużynie).
Ciekawostki: Jest prawdopodobnie drugim pod względem grubości dębem na Warmii i Mazurach (po dębie Bażyńskiego w Kadynach).
Dąb od wieków był znany i ceniony w kulturze wielu krajów, w tym Polski. Sadzono go głównie w parkach, przy dworach, świątyniach oraz na cmentarzach. Upamiętniał w ten sposób wydarzenia rodzinne, kulturowe i społeczne. Według wierzeń ludów dąb był symbolem siły, i potęgi (ze względu na swoje rozmiary) oraz trwałości (poprzez długi, palowy system korzeniowy, który jest trudny do wywrócenia przez wiatr). W starożytnym Rzymie dąb uchodził za roślinę, z którą wiązano powstanie świata. U Greków był poświęcony Zeusowi. Wierzono, że gdy Zeus zdenerwował się na ludzi to trafiał w pień dębowy piorunem. W rzeczywistości dąb jest drzewem najczęściej trafianym przez pioruny, co jest potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. W późniejszych okresach w Polsce wierzono, że szumiące dęby przepowiadały przyszłość. Podczas wiatrów siadano pod starymi dębami i ich szum interpretowano na pojedyncze słowa przepowiedni. (www.olsztyn.lasy.gov.pl)
Dąb w Strużynie z pewnością spełnia wszystkie kryteria dawnych wierzeń ludowych.