Koordynaty: 53°44'47.5"N 20°8'9.3"E (początek alei), 53°44'59.8"N 20°7'43.4"E (koniec alei) – na obrzeżach powiatu
Typ pomnika: wieloobiektowy
Rodzaj: grupa drzew
Wysokość: 8-25 m
Obwód: 145-565 cm
Data wpisu: 1986-12-30
Opis pomnika: aleja 95 lip drobnolistnych
Lokalizacja i dojazd: z drogi Rapaty-Grazymy pod górkę do zabudowań folwarcznych pałacu w Grazymach
Ciekawostki: Przepiękna stara aleja lipowa prowadząca do pałacu w Grazymach
Założenie pałacowo-parkowe z dużym kompleksem gospodarczym w Grazymach jest urokliwie położone na wysokim wzgórzu nad jeziorem Łęguty. Mimo że obecny pałac wybudowano dopiero w latach 20. XX w., pokaźne budowle powstawały tu już w czasach krzyżackich.
Dobra rycerskie w Grazymach notowano w dokumentach od 1352 r. Majątek należał m. in. do familii von Borcke, potem przeszedł w ręce rodu von der Groeben, a w wyniku ślubu – rodziny von Stein.
Pałac zbudował w 1921 r. Albrecht von Stein, wykorzystując pozostałości dworu z przełomu XVII i XVIII. Rok później budowla spłonęła od uderzenia pioruna, ale została – nomen omen – błyskawicznie odbudowana według pierwowzoru. Pałac stoi w centralnej części założenia, na miejscu wcześniejszych budowli, także średniowiecznych (świadczą o tym jego gotyckie fundamenty i piwnice). Dobrze zachował się park z lipową aleją uznaną za pomnik przyrody. Na wzgórzu nieopodal znajdziemy mały cmentarz z grobami von Steinów.
W potężnym, dwukondygnacyjnym, utrzymanym w stylu neobarokowym pałacu obecnie mieści się Dom Pomocy Społecznej.(https://visit.olsztyn.eu)